מעצר עד תם ההליכים

כאשר אדם נתון במעצר מהלך חקירתו ובתם החקירה ניתן לגבש נגדו כתב אישום והתביעה מעוניינת כי יוותר במעצר, מגישה היא כתב אישום תוך כדי מעצרו ויחד עימו בקשה למעצר עד תם ההליכים.

הדבר נעשה בעיקר בתיקים חמורים או המצבים בו לאותו אדם עבר פלילי מכביד ולעיתים אף מאסר על תנאי שהפר על פי הנטען.

על אף שמוגשת בקשה למעצר עד תם ההליכים בהחלט קיימת אפשרות לשחרור האדם בו מדובר והדבר תלוי רבות בעבודת עורך הדין המייצג.

בעניין זה יתקיים הליך בו ישמעו דיונים בפני בית המשפט בו מוגש כתב האישום, בפני הרכב אחר מזה הדן בכתב האישום. החל מרגע הגשת כתב האישום קמה הזכות לצלם את תיק החקירה שחלק נכבד מהדיון נסוב עליו.

על התביעה לשכנע את בית המשפט כי על פי חומר חקירה זה קיימות ראיות לכאורה כי הנאשם ביצע את העבירה המיוחסת לו. כן עליה להוכיח כי נשקפת מאותו אדם מסוכנות או חשש לשיבוש הליכי המשפט. לגבי עבירות מסוימות קמה חזקת מסוכנות, שאז הנטל עובר אל הסנגור להוכיח כי על אף שמיוחסת אותה עבירה המקימה חזקת המסוכנות הנאשם אינו מסוכן.

כן על התביעה לשכנע כי באותו מקרה שום חלופת מעצר לא תפיג את המסוכנות או החשש לשיבוש.

עורך הדין המייצג את הנאשם למעשה צריך לשכנע בהיפוכם של דברים ומספיק לקעקע אחד מן הנדבכים לצורך שחרורו של הנאשם. כך אם מצליח עורך הדין להוכיח כי לא מתקיימות ראיות לכאורה או לחילופין כי יש בהן חולשות בית המשפט יורה על שחרור.

כן אם ישכנע עורך הדין כי על אף קיומן של ראיות לכאורה, לא קמה עילת המעצר קרי המסוכנות או החשש לשיבוש, יורה בית המשפט על שחרור.

בנוסף אם ישכנע עורך הדין המייצג את הנאשם כי על אף קיומן של ראיות לכאורה ועילת מעצר, חלופת מעצר תספיק, ישוחרר הנאשם בחלופת מעצר.

קיימים סוגים שונים של חלופות מעצר – החל מהרחקה מאדם או ממקום, המשך במעצר בית חלקי וכלה במעצר בית מלא פעמים אף בתוספת איזוק אלקטרוני.

פעמים לצורך גיבוש ההחלטה בבקשה מוזמן תסקיר שרות המבחן שיתן המלצתו לבית המשפט לגבי שחרור הנאשם ולגבי חלופות המעצר המוצעות. תפקיד עורך הדין המייצג בעניין זה הינו הן לבחון באילו מקרים מתאים להזמין תסקיר מעצר היות וישנם מקרים שהדבר יכול להזיק וכן להכין את הנאשם ומשפחתו להליך הכנת התסקיר – דבר שהינו משמעותי ביותר לתוצאות התסקיר.

כבר בשלב של קיום הליך המעצר עד תם ההליכים יכול עורך הדין המייצג להציג חומרים מטעמו הן ראיות הגנה והן חומרים הנוגעים לנסיבותיו של הנאשם עצמו. יוזכר כאן כי על אף שתוצאות בדיקת פוליגרף אינן קבילות בהליך הפלילי הרי שלצורך הדיון באלת המעצר עד תם ההליכים ניתן לעשות בהן שימוש במקרים המתאימים.

משרדנו מתמחה בתפירת אסטרטגיה לניהול הליך המעצר עד תם ההליכים לשם מקסום סיכויי השחרור אף בתיקים חמורים ביותר לרבות עבירות גרם מוות, אלימות חמורה, תיקי סמים חמורים, עבירות מין ועוד.

הדברים האמורים אינם מהווים תחליף לייעוץ משפטי והשימוש בהם הינו באחריות הקורא בלבד.

Call Now Button דילוג לתוכן